קטגוריה: מאפשרים

יוגה בתנועה
יעל גואטה

המצב תלוי בעָצָב vagus nerve

כולנו רוצים להיות שמחים, נינוחים ומאוזנים רגשית. לעצב הוואגוס תפקיד חשוב ומשמעותי בהשפעה על הריפוי, הנינוחות והאיזון הרגשי. גירוי עצב הוואגוס דרך תרגול יוגה, שיטת פאולה מעודד לטונוס גבוה של עצב הוואגוס וכך גם לתחושות חיוביות בגוף ובנפש.

מאפשרים
ציון גואטה

להתכונן נכון לצום

הפסקת אכילה של 25 שעות, היא אולי אתגר מכובד להרגלים ולסגנון המחשבה שלנו, אבל זו משימה קלה לגוף… איך מתכוננים? מה כדאי לאכול? וכמה לשתות? ומה הכי כדאי לאכול בסעודה המפסקת? הכל בפוסט שלפניכם

מאפשרים
ציון גואטה

שנה חדשה – האם תהיה גם מחודשת?

אנו רוצים להתפתח אל אופקים חדשים. אך, האם אנו מוכנים לרגע להרפות מהישן והמוכר ולשאול שאלות חדשות? לאתגר את התפיסות המוכרות? לשאול שאלות – להביע משאלות. מאמר חדש לשנה שבטוח תהיה חדשה – אך האם תהיה גם מחודשת?

מאפשרים
ציון גואטה

תודעה עֵרה

תודעה עֵרה היא תשומת לב לסיפור הפנימי המתרחש בתוכי, תוך כדי שהוא קורה. להבדיל ממודעוּת, שהיא הסבָּרת והבנת הסיפור הפנימי, לאחר שהוא כבר הסתיים. הפער בין מודעוּת לתודעה ערה, הוא כמו הפער בין חיים לדיבורים ומחשבות

מהכלל אל הפרט
מאפשרים
ציון גואטה

הִתפרטות מתוך הכלל האחד

כל האדם כבר כלול בזיגוטה, התא הראשון. אך תא אחד לא מספיק, התא צריך להשתכפל ובנוסף, כל תא חייב להתמיין ולקבל תפקיד ייחודי. לאחר כל זאת, כל רקמה וכל אבר חייבים לעבוד בהרמוניה עם כל שאר התאים, השונים מהם. זה ורק זה – הוא אדם וכך הוא העולם.

הרצון – תולדת החיסרון

אנו רצים אל מה שאנו חושבים שחסר לנו. אך מאידך, המחשבה איננה המייצרת את הרצונות. הרצון הוא אין סופי וכבר קיים בנו. המחשבה היא זו המציירת מה ‘נכון’ ובכך מצמצת את הרצון ומכוונת אותו אל מה שחשוב ‘לדעתה’

מאפשרים
ציון גואטה

דפוסי מחשבה

להבהרת המושג “פרדוקס הגמישות של המוח” בקצרה, אפשר לנסות לנסח זאת כך: המוח מאומן ובנוי לשמור על השגרה ועל מצב מאוזן בגוף (הומאוסטאזיס) ומתריע כאשר מופיע שינוי. לעומת זאת, כאשר אין למידה, התפתחות ושינויים הרי שהמוח מתעייף ומשתעמם בגילאים המוקדמים ומגיל 30 ומעלה חייבת להמשיך להיות למידה של דברים חדשים על מנת שהמוח לא יתנוון.

מאפשרים
ציון גואטה

מתי ניפגש?

למערכת הפנימית, העצמית, של האדם, חוקים משלה. גם למערכת היחסים עם העולם התנהלות משלה. לכן גם המפגש עם הסביבה אצל כל אדם יהיה שונה. שני אנשים חווים בצורה שונה ואחרת את אותה הסיטואציה. גם אם ביטוי החוויה יהיה באותה המילה – הפרשנות לאותה מילה, מציאות, חוויה,תהיה שונה אצל כל אחד.

מאפשרים
ציון גואטה

טבע ראשון וטבע שני

בתהליך הכרה כנה ואמיתי, אנו חושפים באומץ, הן את הנטיות שלנו והן את הכוחות החדשים שיש בנו – ואנו מעזים להישיר אליהם מבט ולומר באומץ: למרות שפספסתי אתכם שנים רבות, אני מוכן להתמודד גם עם האמירה האישית שעד כה חייתי בחושך וגם עם הכוחות הנדרשים ממני כדי להרגיל את הנפש להפסיק להיצמד אל אותן אסטרטגיות מוכרות ולפתח אסטרטגיות רחבות טווח הרבה יותר, הכוללות את כל כוחות האישיות.

מאפשרים
ציון גואטה

התפרטות מהכלל אל האחד

ההתפתחות היא מפירוד, צמצום, הפרטה לאחידים. לכל פרט בבריאה יש את האחידות שלו – המיוחדות שלו שקשורה אל האחדות הכלל – המקור הראשיתי. הצורך בתנועה מהאחדות אל האחידות מחויב על מנת לאפשר מפגשים בבריאה.