אודות ציון גואטה

שמי ציון, בן 44, נשוי ליעל ואבא לשבעה.

מייסד גישת ‘מאפשרים’ להעצמת הבריאות. מנהל מרכז לימוד על פי עקרונות גישת ‘מאפשרים’ וקליניקה פרטית לליווי תהליכי עומק של צמיחה לבריאות.

הגעתי מתחום החינוך וכמי שעבד עם נוער בכלל ונוער בסיכון בפרט, אני יודע שכאשר רוצים להגיע לבריאות כוללת ולא רק נקודתית, חייבים להתחשב בכל כוחות הנפש – ברגש, בתפיסות העולם וברצון האישי ולא להיות ממוקדים רק בעשייה הנדרשת כדי להגיע לתוצאות.

זוהי תוכנית היוצרת בחירה מחודשת במי שאני באמת ומתאימה לאנשים חושבים: שרוצים לאהוב את עצמם, שמוכנים להשקיע כדי להיות בריאים ומסכימים להתמודד עם תפיסות עולם תקועות. זוהי תפיסה שלימה, שאם רוצים לדעת אותה באמת – חייבים לדעת אותה מבפנים, לעבור אותה ולחיות אותה.

כבר אלפי שעות, במשך שנים רבות, אני מלווה מאות אנשים על פי עקרונות הבריאות וגם מלמד אחרים, על מנת להכין אותם להיות מלווים – ‘מאפשרים’ בעצמם.

לאחר שסבלתי כל ילדותי מסינוסיטיס, התחלתי בגיל 19 לחקור, ללמוד ולחיות על פי עקרונות הבריאות הטבעית (הסיפור האישי שלי במלואו נמצא כאן). מאז, במקביל ללימודים המקצועיים ולליווי המטופלים, אני אוהב ללמוד, לחקור ומשתדל להתקדם כל הזמן באורח החיים האישי על פי עקרונות אלו.
מתוך העמקה זו גיליתי שני פערים עליהם אני מרחיב במאמר התפתחות גישת מאפשרים ומתוכם צמחה גישת מאפשרים.

מבחינתי, בגישת “מאפשרים” (הנגזרת מהמילה facilitators באנגלית), יש שילוב ייחודי בין הידע המקצועי של הבריאות הטבעית, שאני מקפיד שיתפתח כל הזמן, לבין התהליך האישי שמתייחס למבנה נפשו וכוחותיו של כל מטופל. המפגש בין מערכת היחסים של האדם עם העולם ועם ה’עצמי’ מאפשר התפתחות ואיזון והוא מיסודות גישת מאפשרים. אני מוצא, שבעבורי, מפגש שכזה, בקליניקה או עם כל אדם אחר, מספק מאוד.

אנו נתקלים במהלך החיים באנשים סביבנו שיודעים: יודעים מה נכון לנו, מהי הדרך המדויקת שרק דרכה נהיה בריאים, יודעים מה צריך לעשות, איך נכון לחשוב או להרגיש ואפילו יודעים להסביר לנו ברהיטות למה אנחנו מרגישים כך או אחרת. יודעים מהי הדרך הנכונה בשבילנו להצלחה, יודעים מה נכון עבורנו על מנת שההכנסה שלנו תהיה גבוהה יותר, יודעים מהי הדרך הבטוחה עבורנו לזוגיות טובה. איפה אנחנו בתוך ים הידע הזה שסובב סביבנו? מישהו שואל אותנו משהו? מקשיב לנו לגבי עצמנו? מחשיב את הרצונות הכמוסים שלנו בתוך כל הכללים?

בקליניקה אני מאפשר לאדם שמולי ביטחון להיות מה שהוא ולצמוח.

לתפיסתי, תפקידי כמאפשר הוא ליצור מרחב חדש אוהב ומכיל, שמאפשר לעשות בירור פנימי נוקב ולהסכים לגלות ביחד, המטופל ואני, עולם שלם, מלא בטוב ובמסוגלות לשינוי, תוך כדי נתינת מקום וכבוד לניסיון החיים, לגוף, לרגשות ולתפיסות העולם של האדם הנמצא מולי. כמלווה אנשים כבר שנים רבות, אני יודע, שרוב הידע נמצא באדם מולי וכשהוא נפגש עם הידע והניסיון שלי בתוך מרחב מוגן ובטוח – נוצרים גילויים חדשים ומרגשים. יחד עם גילויים אלה, נוצרות גם אפשרויות, להצליח למצוא את העוז הנדרש לשחרר את ההרגלים שפוגעים באדם ולהגיע לריפוי אמיתי. ריפוי שבא מבפנים, בעזרת ה’, עם רצון פנימי והסכמה של הנפש. זהו גילוי של עולם חדש. לידה מחדש של אני בוגר ובוחר. דרך שהיא תמיד מקום חדש שנושאים בו תפילה להצלחה, אבל גם טיול כייפי שנעים להיות בו…

כל זה עוד לפני התוצאות המדהימות שמקבלים בזכות העובדה שעברנו את הדרך…

מטרת המפגשים בקליניקה היא ללמוד לחיות עם המרחב החדש. הלא ידוע. לייצר בתוכי מקום מכיל אוהב ומקבל, שיכול להיות עוגן בטוח גם בזמנים והמקומות של החשיכה. ולהרגיש טוב .

בנוסף להיותי מטפל אני מעביר הרצאות, סדנאות ושיעורים וקבוצות ליווי בתחום הבריאות הטבעית התהליכית.

בימים אלו ממש, נפתחת ההרשמה לקורס השנתי ללימוד עקרונות העצמת הבריאות על פי גישת “מאפשרים”, תוך העמקה ביסודות הבריאות הטבעית התהליכית ובשילוב לימוד עקרונות התנועה הטבעית.